ÖZEL KAPLAMALAR

  • ÖZEL KAPLAMALAR

GEOMET® 321  korozyon koruması olarak bağlantı elemanlarına ve farklı metalik parçalara uygulanır ve bunlar birçok endüstride kullanılır. GEOMET® 321, PLUS®, DACROLUB® veya GEOKOTE® gibi üst kaplamalar ile beraber çok geniş sürtünme katsayı aralığı sağmak için kullanılabilir. Zinc flake teknolojisinde kullanılan en yaygın üründür.

-İnce kuru-film, elektrolitiksiz.

-Su bazlı kimyasal. Bir bağlayıcı olarak pasifize çinko ve alüminyum, patentli kimya.

-DACROMET® 320’ye alternatif, Kromsuz.

-Metalik gümüş görünüm.

Karakteristik Özellikleri ve Performansı*

-Sürtünme katsayısı NOF METAL COATING GRUP’un seçilmiş üst kaplamasıyla 0,06’dan 0,20’ye kadar olan hedeflenmiş değerlere göre ayarlanabilir.

-Üst kaplamayla ya da üst kaplamasız kullanılabilir.

-Hidrojen gevremesi olmaz.

-Mükemmel montaj ve çoklu-sıkma davranışı. (Kayganlaştırılmış üst kaplama ile)

-İyi mekanik ve kimyasal hasar direnci. (test metodu D24 1312, USCAR 32)

-Yüksek sıcaklıklarda performans korunur. (300°C’ye kadar)

-Boyanabilir kaplama.

-Çoğu uygulama için elektriksel iletkenlik.

-Alüminyum ile Bimetalik uyumluluk.

Galvaniz

2 şekilde yapılır, birincisi Elektro Galvaniz ile kaplama ikincisi Sıcak Daldırma Galvaniz ile kaplamadır. Sıcak daldırma galvaniz yöntemi ile ergimiş halde bulunan çinko (460C°) içerisine malzeme daldırılarak kaplama işlemi yapılır. Bu şekilde oksidasyon önlenerek metallerin ömrü uzar, hava teması kesilmesi paslanmayı önlemiş olur. Oksijen metalle etkileşime girerek aşınmalara neden olur (pas) ve katmer katmer parçalar metalden ayrılır, metalin dayanımı düşer, görüntü kirlileşir. Paslanma sadece görüntü bozukluğu değildir aynı zamanda metali aşındıran bir kimyasal reaksiyondur.  Galvaniz ile kaplamada metal üzerinde bir nüfusiyet oluşturulmuş olur, bu nüfusiyet metalin her köşesine, içine, yüzeyine, boşluklara işler. Galvaniz, demir ya da çeliklere uygulanır. Metale, çinko kaplanarak aşınma direnci arttırılır. Paslanmayı önlenmenin en iyi yolu kaplama uygulamasıdır. Kaplama kalınlığı her geçen yıl azalarak kayba uğrar yani çinko her yıl belli miktarlarda yok olur bu da ömrün daha önceden tespit edilmesini sağlar. Çinko demir ya da çelikten daha reaktif olduğu için, ilk olarak çinko galvaniz kaplama korozyona uğrayarak alt katmanda bulunan demir ya da çeliği korur.


To Top